Staff
Leadership
Name |
Position/Responsibility |
---|---|
Owen Phillips |
Headteacher |
Jennifer McKenna |
Deputy Headteacher |
Lauren Murphy |
Deputy Headteacher (Maternity) |
Carissa Lichty |
Assistant Headteacher |
Louise Mapp |
Assistant Headteacher (Maternity) |
Sarah Huxley |
Assistant Headteacher |
Hannah Bywater |
Assistant Headteacher |
Jodie Waterton |
SENCo |
Sammie Morton |
UKS2 Phase Leader & Class Teacher - Year 6 - Cedar |
Ellie Montgomery |
KS1 Phase Leader & Class Teacher - Year 2 - Rowan |
Zoe Jackson |
EYFS Phase Leader & Class Teacher - Reception - Acorns |
Teachers
Kate Crowe |
Class Teacher - Nursery - Conkers |
Anh Doan |
Class Teacher – Reception - Saplings |
Julia Jellings |
Class Teacher – Year 1 – Pine |
Emily Castelino |
Class Teacher – Year 1 - Hazel |
Angela Major & Luke Charleston |
Class Teacher – Year 2 - Hawnthorn |
Hodan Yusuf |
Class Teacher – Year 3 - Chestnut |
Joel Smalley |
Class Teacher - Year 3 - Aspen |
Shauni Brown |
Class Teacher – Year 4 – Cherry |
Lily Day |
Class Teacher – Year 4 – Juniper |
Hani Qadri |
Class Teacher - Year 4 - Silver Birch |
Rebecca Aoumeur |
Class Teacher – Year 5 - Willow |
Sahara Ali |
Class Teacher – Year 5 - Beech |
Des McCarey |
Class Teacher – Year 6 - Oak |
Amy Bairstow |
Art Specialist |
Theresa Stevens |
PPA Cover |
Joe O’Regan |
Sports Leader |
Joanna Long, Sophie Alder, |
Maternity Leave |
Teaching Assistants and Support Staff
Name |
Post |
Year Group |
---|---|---|
Samantha Ford |
Early Years Practitioner |
Nursery |
Ida Rosida |
Early Years Practitioner |
Nursery/ Reception |
Lauren Bell |
Early Years Practitioner |
Reception |
Rumana Kayani |
Early Years Practitioner |
Reception |
Tina Wymark |
Early Years Practitioner |
Reception |
Sarah Fredericks |
Teaching Assistant |
KS1 |
Emma Belfield |
Teaching Assistant |
KS1 |
Denise McCarthy |
HLTA (High Level Teaching Assistant) |
KS1 |
Tina Evans |
Teaching Assistant |
KS1 |
Molly James |
HLTA (High Level Teaching Assistant) |
KS1 |
Michele Smith |
Teaching Assistant |
KS1 |
Monique Gosling |
Teaching Assistant |
KS1 |
Michell Morris |
Teaching Assistant |
LKS2 |
Simon Lee |
HLTA (High Level Teaching Assistant) |
LKS2 |
Linda Payne |
Teaching Assistant |
UKS2 |
Jade Tran |
Teaching Assistant |
LKS2 |
Zara Smith |
Teaching Assistant |
UKS2 |
Blair Bidmead |
HLTA (High Level Teaching Assistant) |
UKS2 |
Kim Lam |
HLTA (High Level Teaching Assistant) |
UKS2 |
Donna Taylor |
Teaching Assistant |
UKS2 |
Tina Town |
Teaching Assistant |
UKS2 |
Tayla Hardy |
Teaching Assistant |
KS1 |
Charlie Reynolds-Thompson |
Teaching Assistant |
KS1 |
Stephanie Dunn |
Teaching Assistant |
KS1 |
Jessica Gratien-McMahon |
Counselling & Wellbeing Worker |
Whole School |
Julie Sillince |
Home School Liaison Officer |
Whole School |
John Laws |
Pastoral Support |
Whole School |
Shannon Ward |
Pastoral Support |
Whole School |
Bethany Eales |
Pastoral Support |
Whole School |
Ama Aggrey |
Breakfast Club |
|
Ashley Robinson |
Midday Meals Supervisor |
|
Denise McCarthy |
Extended Provision Manager |
|
Tina Evans |
Extended Provision Assistant |
|
School Office and Premises
Kelly Powell |
Administration Assistant |
Julie Allcott |
Administration Assistant |
Maurice Greaves |
Premises Assistant |
Inspire Partnership - Greenwich Hub Team
Name |
Position/Responsibility |
---|---|
Aimi Vdovin |
Regional Education Leader (Maternity) |
Sarah White |
Data Manager |
Una Grant |
Finance & HR Manager |
Will Connolly |
Premises Manager |
Rob Ivie |
Premises - Health & Safety |